Tematyka
-
-
Instrukcja korzystania z aplikacji ClickMeeting dla prezenterów
Etap 1 : instrukcja pisemna
Etap 2 : Instrukcja wideo
Etap 3 : przydatne linki
-
-
-
1. Do sesji możemy dołączyć na dwa sposoby: poprzez aplikację lub przeglądarkę.
Wbrew pozorom, wersja przeglądarkowa jest bardziej stabilna niż aplikacja ClickMeeting, a co za tym idzie - na przeglądarce jest mniejsza szansa na wystąpienie wszelkich błędów podczas sesji. Dlatego zalecamy nie korzystanie z aplikacji.
Ważne: w wersji przeglądarkowej nie ma możliwości ustawienia własnego tła na kamerze (ze swojego komputera)
2. Jak dołączyć do sesji?
Pół godziny przed wydarzeniem, spotykamy się na próbie.
- klikamy w link, który przesłałam na Twojego maila i w wydarzeniu na Outlooku
- wpisujemy imię, nazwisko, e-mail i hasło, które również podałam w mailu i kalendarzu
- klikamy wejdź
- dalej mamy przed sobą ustawienia kamery oraz mikrofonu i dwa przyciski:
WAŻNE: Dla uczestników włączona jest poczekalnia. Wielka prośba zawsze o dołączanie przyciskiem ,,przygotuj wydarzenie”, żeby nie rozpocząć wydarzenia i nie wpuścić uczestników zbyt wcześnie. Kiedy poczekalnia działa, my jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkie technikalia wyłącznie w gronie prowadzących. Dzięki temu wszystko wygląda profesjonalnie, a my sami nie mamy powodów do dodatkowych stresów.
Wskazówka: Możesz sprawdzić, czy Twój sprzęt będzie działał poprawnie jeszcze przed wejściem na sesję.
Podczas wchodzenia na sesje, na planszy, gdzie wpisuje się imię, mail oraz hasło, znajduje się guzik ,,Test konfiguracji systemu", gdzie po kliknięciu zobaczysz jak szybkie masz łącze internetowe, czy Twój system operacyjny oraz przeglądarka, z ktróej korzystasz są zgodne z ClickMeetingiem, a także możesz przetestować swoją kamerę, mikrofon i wyjście audio (głośniki, słuchawki).3. Najważniejsze funkcje Clickmeeting:
- Jak zmienić tło na kamerce?
Ikona zębatki pod naszymi kamerami -> wirtualne tło -> zmień tło- Lewy pasek ClickMeetinga
Wszystko, czego potrzebujemy do prowadzenia sesji znajduje się na czarnym pasku po lewej stronie. Znajdziemy na nim ikony, które są poszczególnymi funkcjami. Raz włączone funkcje, działają w tle. Oznacza to, że możemy wszystko co niezbędne poustawiać przed wydarzeniem, a po jego rozpoczęciu wystarczy jedynie przeskakiwać pomiędzy ikonkami. Zielony paseczek po lewej stronie ikony oznacza, iż ta funkcja jest włączona. Przykładowo: najpierw chcę pokazać prezentację, więc klikam ikonę folderu. Potem chcę pokazać np. film z YouTube więc klikam ikonę odtwarzacza. Następnie chcę powrócić do prezentacji i nie trzeba jej na nowo wstawiać, tylko kliknąć na ikonę i pojawi się nam prezentacja na ostatnim slajdzie, który omawialiśmy.
Poniżej omawiany pasek i jego funkcje:
- Jak wyjść z sesji, nie zamykając jej?
,,iksem” w prawym górnym rogu:
- Czat
Czat znajduje się w prawym dolnym rogu i ma trzy podstawowe zakładki:
Publiczny - Każdy, łącznie z uczestnikami może tam pisać i każda osoba będąca na sesji widzi tą wiadomość.
Twój zespół - prywatny chat dla prezenterów. Tutaj możemy pisać, bez obawy, że uczestnicy zobaczą nasze wiadomości.
Pliki - tutaj są widoczne pliki, które można udostępnić w ikonce ,,+" (na dole, przy okienku do wpisywania wiadomości)
W tej samej ikonce ,,plusika" jest również opcja stworzenia ankiety na chacie (pojedyncze pytanie)
obok ,,plusika" mamy też do wyboru emotki.
Warto dodać, że użytkownicy nie widzą na wzajem swoich pełnych nazw, a tylko inicjały.
Czat można też sobie odpiąć, tak, żeby był on w oddzielnym okienku. Opcja znajduje się na górze po prawej stronie, zaraz obok ikony zębatki, jest ikona dwóch kwadratów.
Czat posiada różne funkcje i tryby. Można je podejrzeć klikając w zębatkę:
Włącz dla uczestników
Możemy całkowicie wyłączyć czat dla użytkowników (domyślnie jest włączony).
Włącz moderację czatu
Po kliknięciu tej opcji, stworzy się nam dodatkowa zakładka o nazwie Moderowany. Teraz wszystkie wiadomości uczestników, w pierwszej kolejności będą trafiały do tej zakładki. Daje nam to możliwość selekcjonowania wiadomości, bo każdą z nich będziemy mogli najpierw przeczytać, a dopiero potem zezwolić, aby pojawiła się na czacie publicznym.
Włącz chat Q&A
Po kliknięciu tej opcji, stworzy się nam dodatkowa zakładka o nazwie Pytania. Wszystkie wiadomości uczestników, które będą zakończone znakiem zapytania, (oprócz na publicznym) będą się tam pojawiały. Będąc na tej zakładce, będziemy mogli wybierać pytania i klikając w nie, wyświetlać na pełnym ekranie, tak, aby wszyscy obecni je widzieli:4. Co sprawdzamy i ustalamy podczas próby?
Podczas próby nie przejmuj się widniejącym po lewej stronie komunikatem o nierozpoczętym wydarzeniu – tak ma być Oznacza to, że uczestnicy czekają w poczekalni, a my na spokojnie możemy przeprowadzić próbę. Kiedy przyjdzie czas webinaru, to ja będę włączać sesję.
W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy każdemu działa kamerka i mikrofon. To również czas na ustawienie lub zmianę wirtualnego tła.
Następnie pytam o formę prowadzenia webinaru (prezentacja, udostępnianie ekranu, rozmowa między prowadzącymi) i na tej podstawie pokazuję co gdzie się znajduje i co kiedy będziemy włączać.
Ostatnim krokiem jest ustalenie dot. czatu. Czy ma być moderowany? Czy włączyć tryb Q&A? Odpowiedzi będą pisane na chacie przez kogoś, czy będą odpowiedzi słowne? Będą one na bieżąco, czy na koniec webinaru?Następnie wszystko ustawiam tak, aby było gotowe na sesję.
Potem wpuszczam uczestników na sesję i włączam nagrywanie (click potrzebuje na to ok. 10 sekund).Porady i wskazówki:
- Najlepiej korzystać z programu w przeglądarce
- Jeżeli chcesz jednak skorzystać z aplikacji, pobierz ją stąd i zawsze sprawdzaj przed wydarzeniem czy jest aktualna
- Najlepiej wyłączyć VPN na czas sesji
Jeśli korzystanie z VPN jest konieczne, tu znajdziesz instrukcję dot. konfiguracji m.in. portów TCP/UDP po stronie Adminów os. prowadzącej: https://knowledge.clickmeeting.com/pl/privacy-security/prywatnosc-i-bezpieczenstwo-faq/#jak-clickmeeting-pracuje-z-firewallami
- Najlepiej prowadzić webinary z domu (m.in. ze względu na stabilniejsze łącze oraz pod kątem zabezpieczeń sieci firmowych, które powodują blokowanie AV i czatu) Jeśli musisz być w biurze i masz problemy, najszybszym wyjściem jest przełączenie się na hotspot komórkowy.
- Clickmeeting najlepiej odczytuje i wyświetla prezentacje w PDF
- Należy mieć na uwadze, że Clickmeeting nie wyświetla animacji z prezetacji. Jeśli animacja jest konieczna, zalecam nie wgrywanie prezentacji, a wyświetlenie jej za pomocą udostępniania ekranu
Najczęstsze problemy z ClickMeeting i jak sobie z nimi radzić
> zacięcie się chatu
czyli sytuacja, w której nie da się nic zrobić na chacie (nie da się napisać, wejść w zakładki, wejść w opcje). Wtedy należy wyjść z sesji i wejść jeszcze raz.> Zacięcie się okna z mini podglądem
Kiedy udostępnia się ekran, pojawia się automatycznie okno z małym podglądem na chat i kamery prowadzących. Okno powinno być wolne, tak jak każde inne, czyli powinno móc się go swobodnie przesuwać po ekranie. Czasem dzieje się jednak tak, że okno to ,,przykleja się” do górnej części ekranu i nie widać opcji ,,zminimalizuj” i krzyżyka ,,zamknij”. Wtedy należy najechać myszką na dolny pasek Windowsa i najechać na to okno. Kliknąć prawym przyciskiem myszy i kliknąć ,,zminimalizuj” lub ,,zamknij”. Można też zapobiec wyskakiwaniu owego okna, wyłączając tą opcję jeszcze zanim udostępni się ekran. Ścieżka:> Zacięcie kamery lub całej wplikacji – należy wyjść z sesji i dołączyć jeszcze raz
> Zdarzały się sytuacje, gdzie pojawiał się dziwny błąd z kamerą/mikrofonem. Kiedy ja, jako organizator wyłączałam swój mikrofon/kamerę to jednemu z uczestników potrafiła się popsuć się widok z kamery (czarny ekranik) albo dźwięk z mikrofonu (obniżona jakość, ,,robotyczny” głos). Dotychczas sprawę rozwiązywałam tak, żeby nie tracić czasu, po prostu zostawiałam swoją kamerę/mikrofon, jednak nie wyglądało to najlepiej, także tutaj również zalecam od razu wyjść i wejść do sesji jeszcze raz.
> słychać echo? Zwykle, gdy 2 osoby łączą się z tego samego pokoju. Wystarczy podłączyć słuchawki lub wyciszyć głośniki w jednym sprzęcie.
-